MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

58 lat temu w Oświęcimiu z pompą otwarto obecną siedzibę szpitala. Historia oświęcimskiej lecznicy jest jednak dłuższa. Zdjęcia archiwalne

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Siedziba obecnego szpitala w Oświęcimiu otwarta została 58 lat temu
Siedziba obecnego szpitala w Oświęcimiu otwarta została 58 lat temu Szpital Powiatowy w Oświęcimiu / Facebook
22 lipca minęło 58 lat od otwarcia w Oświęcimiu obecnej siedziby szpitala przy ul. Wysokie Brzegi. Była to wydarzenie z wielką pompą. Historia oświęcimskiej lecznicy jest jednak starsza. Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia z uroczystej inauguracji udostępnione przez szpital.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wielkie wydarzenie w Oświęcimiu

22 lipca był w PRL-u datą obchodów Święta Manifestu Lipcowego, które stanowiło okazję, jak to w tamtych latach do otwierania ważnych placówek. Taką bez wątpienia był dla Oświęcimia szpital, który oficjalnie oddano do użytku 22 lipca 1965 roku. Uroczystość odbyła się z udziałem wiceministra zdrowia i wielu innych ważnych oficjeli. Inwestycja rozpoczęła się w 1961 roku.

- W dniu 29 kwietnia 1961 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę pawilonu głównego i akt erekcyjny - przypomina szpital.

Budowa została zaplanowana na okres 5 lat, czyli tzw. pięciolatkę i przebiegała zgodnie z planem. W nowym szpitalu było wówczas 436 łóżek.

Szpital w zakładzie salezjanów i w Rajsku

W latach okupacji Niemcy uruchomili szpital w zajętym budynku Zakładu Salezjańskiego. Był przeznaczony dla Niemców. Polacy mieli bardzo ograniczony dostęp.

W opracowaniu historycznym byłego zastępcy dyrektora placówki Jana Moskala można znaleźć informacje, że w roku 1951 r. po generalnym remoncie i adaptacji pałacyku z XIX wieku w Rajsku uruchomiono w nim szpital na 56 łóżek obejmujących dwie specjalności — oddział chorób wewnętrznych oraz oddział chirurgiczny.

- W niedługim czasie w byłych budynkach inwentarskich uruchomiono oddział położniczy, gdzie w prymitywnych warunkach wśród dużych trudności odbierano porody, wykonując równocześnie zabiegi około położnicze oraz załatwiając nagłe przypadki ginekologiczne - pisał Jan Moskal.

Kolejne lata przynoszą w wyniku potrzeb, starań władz i dyrekcji szpitala możliwość lokalizacji w budynkach salezjanów w Oświęcimiu, gdzie przeniesiono z Rajska oddział położniczy, a także wewnętrzny i dziecięcy.

W latach 50. pojawiły się pierwsze inicjatywy budowy nowego szpitala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 58 lat temu w Oświęcimiu z pompą otwarto obecną siedzibę szpitala. Historia oświęcimskiej lecznicy jest jednak dłuższa. Zdjęcia archiwalne - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto