Wybierz region

Wybierz miasto

  EDD: Zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich w Miejscu zaprasza!

  Zameczek Myśliwski Książąt Oleśnickich
  Miejsce, ul. Parkowa/.

  Od 10.09.2016 do 18.09.2016

  • Wstęp wolny

  EDD - Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytkow kultury Starego Kontynentu. Głownym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie rożnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspolnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

  Co roku we wrześniu kraje, w ktorych odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do rożnorodnej grupy odbiorcow, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

  Europejskie Dni Dziedzictwa 2016
  Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki

  ***

  10 - 18 września 2016
  Zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich w Miejscu zaprasza!

  W ramach tegorocznej edycji EDD, po uprzednim zgłoszeniu, polecamy zwiedzić tzw. zameczek myśliwski Książąt Oleśnickich w Miejscu (gm. Świerczow, w południowo-wschodniej części wsi, nad brzegiem rzeczki, za ktorą zaczyna się obszar łąk. Dojście ulicą Parkową) – niegdyś leżący na terytorium granicznym księstwa Wrocławskiego i Opolskiego. Jednym z pierwszych znanych właścicieli dobr był pod koniec XIII w. piastowski książę Henryk V Brzuchaty. W następnych wiekach dwor obronny w Miejscu należał m.in. do rodow Kotulińskich czy von Wurttemberg. Obecny obiekt, usytuowany na ruinach starego zamku, datowany jest na przełom XVI i XVII w. i był wielokrotnie przebudowywany oraz rozbudowywany. Zameczek otacza nawodniona fosa połączona z rzeką Stara Stobrawa.

  Obiekt ma duże szczęście do obecnego właściciela, ktory od ponad 10 lat prowadzi generalny remont obiektu, głownie dzięki swojej pasji i wytrwałości (rownież z finansową pomocą państwową i samorządową). Obecnie trwają prace konserwatorskie we wnętrzach zameczku, ktore w założeniach mają być zaadaptowane na ogolnodostępne (szczegolnie dla młodzieży) lokalne Muzeum Puszczy Śląskiej, dotyczące historii okolic Świerczowa i Miejsca, a w szczegolności prastarej Puszczy Śląskiej (jej flory i fauny), po ktorej pozostałością jest Stobrawski Park Krajobrazowy. W przyszłości oferta nowej placowki ma zostać uzupełniona o element edukacji ekologicznej – kolejnej pasji właściciela, ktorego marzeniem jest wzrost świadomości i wiedzy na temat hodowania zdrowej żywności.

  Fundacja Ratowania Zabytkow i Pomnikow Przyrody od ponad 20 lat uwrażliwia osoby prywatne, firmy i instytucje na problemy ochrony zagrożonych, często opuszczonych, zabytkow, poszukiwania optymalnych programow finansowania ich ratowania, a także aktywizowania społeczeństwa do działań na rzecz opieki nad zabytkami i pomnikami przyrody.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy wiesz, gdzie lecisz? Rozszyfruj te skróty i nazwy lotnisk! QUIZ