Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w wyborach prezydenckich 2015?

Arkadiusz Gołka
Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015?
Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015? MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA
10 maja czeka nas pierwsza tura wyborów na prezydenta 2015. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, 24 maja czeka nas ostateczne rozstrzygnięcie w drugiej turze.

Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015?

Udział w wyborach prezydenckich to prawo, chociaż można je też uznać za rodzaj obywatelskiego obowiązku. Kampania wyborcza zakończy się 8 maja o północy, za to od następnego dnia, czyli od soboty do końca niedzielnego głosowania będzie obowiązywać cisza wyborcza. Oznacza ona zakaz agitacji na rzecz któregokolwiek z kandydatów albo partii lub komitetów wyborczych.

Głosowanie potrwa 10 maja w godz. 7-21, chyba że ze względu na różne techniczne problemy cisza zostanie przedłużona. Dopiero potem w mediach poznamy wstępne sondażowe wyniki wyborów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, po upływie dwóch tygodni (24 maja) czeka nas ostateczne rozstrzygnięcie w drugiej turze z udziałem dwóch polityków o największym poparciu w pierwszej turze. Wtedy cisza wyborcza ma funkcjonować od 23 do 24 maja, zaś samo głosowanie potrwa ponownie od godziny 7 do 21. Potem czekają nas wieczory wyborcze kandydatów i prezentacja sondażowych wyników.

Głosujemy tylko na jednego z wymienionych na liście kandydatów, stawiając na kartce wyborczej przy jego nazwisku znak X, po lewej stronie. Wyjście poza wyznaczoną kratkę, dopisywanie jakichkolwiek innych treści lub brak znaczka X oznacza oddanie nieważnego głosu. Kartkę wyborczą wrzucamy do urny.

Głosowanie drogą pocztową

Żeby oddać głos z użyciem pakietu przesyłanego pocztą trzeba było najpóźniej 27 kwietnia złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek (w przypadku głosowania za granicą, właściwemu konsulowi). Zgłoszenie ma dotyczyć również możliwej drugiej tury wyborów.

Głosowanie przez pełnomocnika

Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby niepełnosprawne i te, które ukończyły 75. rok życia. W tym przypadku niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu do 4 maja trzeba było złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której figurujemy w rejestrze wyborców. Do wniosku musimy dołączyć pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma sprawować tę funkcję, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności a także kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (kiedy osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tym samym miejscu, co udzielający pełnomocnictwa). Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).

Warto pamiętać, że korespondencyjnie i przez pełnomocnika nie mogą głosować np. mieszkańcy domów pomocy społecznej i akademików, pacjenci szpitali, więźniowie i aresztanci. Co więcej, z usługi pełnomocnictwa nie da się głosować za granicą.


Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015 poza miejscem zameldowania?

Z wielu różnych przyczyn może jednak dojść do sytuacji w której 10 maja nie będziemy znajdować się w swoim miejscu zameldowania, gdzie w typowych warunkach w odpowiedniej komisji możemy oddać swój głos. To wcale jednak nie oznacza, że nie możemy głosować. Jest kilka procedur, które umożliwią nam wybór swojego kandydata poza miejscem zamieszkania.

**Czytaj też:

Kiedyś kandydowali na prezydenta, dziś nikt o nich nie pamięta

**

Każda osoba z czynnym prawem wyborczym figuruje w spisie wyborców, zgodnie ze swoim adresem zameldowania. Nie trzeba samemu nigdzie się zgłaszać. Spis wyborców sporządzany jest w urzędzie gminy najpóźniej na 14 dni przed datą wyborów.

**Zobacz:

Kandydaci na prezydenta 2015. Sprawdź, kto startuje w wyborach

**

Jeśli jednak nie jesteśmy zameldowani nigdzie, mieszkamy poza miejscem zameldowania lub w czasie wyborów planujemy wyjazd, nic straconego. Zaopatrując się w specjalne zaświadczenie, nadal możemy oddać swój głos w wyborach na prezydenta.

Pierwsza możliwość to złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców na obszarze gminy, w której będziemy przebywali w dniu wyborów. Taką prośbę trzeba złożyć w urzędzie gminy, w której planujemy w dniu wyborów zagłosować. Powinniśmy to zrobić najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów. Oczywiście po prawidłowym złożeniu podania urząd gminy, którą będziemy wizytować, zawiadamia nasz właściwy urząd gminy o zmianie. Ten ma w obowiązku skreślić nas ze spisu wyborców na terenie gminy zameldowania.

Natomiast gdy chcemy zmienić miejsce pobytu tuż przed dniem wyborów, na swoje żądanie dostaniemy w urzędzie gminy w której jesteśmy zameldowani dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (drugiej tury, która może nastąpić 24 maja). Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania trzeba złożyć w urzędzie gminy swojego miejsca zameldowania, najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Tak samo jak w poprzednim przypadku, zostajemy też automatycznie skreśleni ze spisu wyborców na terenie gminy miejsca zameldowania.

Gdy miejsce pobytu ulega zmianie po przeprowadzeniu tzw. pierwszej tury wyborów, na swoje żądanie zgłoszone w sposób identyczny jak wyżej opisany możemy liczyć na zaświadczenie o prawie do głosowanie w drugiej turze wyborów.

Niestety w przypadku zgubienia zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wybory Prezydenckie 2015. Jak głosować? Zobacz wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto