Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc w szpitalu powiatowym zawieszony do odwołania. Przyczyna? Problemy kadrowe ZDJĘCIA

PW
Jak poinformowała dzisiaj 15 listopada dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, we wtorek 13 listopada zawieszony został działający dotychczas w tej placówce Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc. - Pomimo intensywnie prowadzonych rozmów nie ma możliwości zapewnienia pracy przez dotychczasowy personel lekarski „etatowy” - wyjaśniła.

Stanowisko dyrekcji szpitala powiatowego jest potwierdzeniem pogłosek, które krążyły wśród mieszkańców w ostatnich dniach. Była w nich mowa o wynoszeniu dokumentacji z siedziby oddziału, wynikającym z faktu, że został on zlikwidowany. Okazuje się, że póki co nie jest to likwidacja, ale zawieszenie, z tym że nie wiadomo jak długo okres zawieszenia potrwa. Sprawa została uzgodniona z wojewodą śląskim oraz Narodowym Funduszem Zdrowia w Katowicach (Śląski Oddział).

- Pomimo intensywnie prowadzonych rozmów nie ma możliwości zapewnienia pracy przez dotychczasowy personel lekarski „etatowy”. W szczególności jeden z lekarzy nie wyraził zgodny na cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę i odmówił udzielania świadczeń po 13 listopada 2018. Dodatkowo potwierdziło się długie, bo co najmniej sześciomiesięczne zwolnienie chorobowe drugiego z lekarzy - wyjaśnia Barbara Szubert, dyrektor SP ZOZ w Lublińcu. - Ponadto personel lekarski tzw. „kontraktowy” również nie wyraził woli wykonywania świadczeń zdrowotnych na oddziale. Co istotne, w przypadku tej ostatniej podstawy wykonywania świadczeń zdrowotnych, koniecznym jest uzgadnianie harmonogramu udzielania świadczeń bez możliwości narzucenia ich udzielania, o czym przesądza cywilnoprawny charakter tego „zatrudnienia” - dodaje.

Dyrekcja zapewnia, że prowadzi intensywne poszukiwania personelu lekarskiego, którego zatrudnienie umożliwiłoby zapewnienie funkcjonowania oddziału.

Co z pacjentami?

Jeśli chodzi leczących się na oddziale pacjentów wymagających ciągłości hospitalizacji, przeniesiono ich na Oddział Wewnętrzny.

- A w przypadku, gdy uzasadniała to konieczność medyczna – do innych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w odpowiednim zakresie, na podstawie uzgodnień z kierownictwem tychże podmiotów tj. oddziałów chorób płuc i gruźlicy w Częstochowie, Siewierzu i Jaroszowcu – wymienia Barbara Szubert.

W dalszym ciągu natomiast normalnie funkcjonują i przyjmują pacjentów przyszpitalne poradnie pulmonologiczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto