Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Chodzieży. Było o miłości, sercu, rodzinie, wspólnocie, krzyżu...

Bożena Wolska
Bożena Wolska
To była wyjątkowa sesja Rady Miejskiej w Chodzieży, bo zorganizowana z okazji 590-lecia miasta. Padło wiele pięknych, wzruszających słów o miłości do Chodzieży, o dumie, o życiu we wspólnocie. Było wiele wzruszających momentów.

Dzisiaj, 2 marca, chodzieska Rada Miejska odbyła się w Chodzieskim Domu Kultury. A radni oraz burmistrz Jacek Gursz do wspólnego świętowania 590-lecia Chodzieży jako miasta zaprosili wiele gości, choć burmistrz podkreślał, że to święto wszystkich mieszkańców, i choć sala CHDK nie jest w stanie pomieścić wszystkich, to celebrowanie jubileuszu będzie trwała do końca roku i każdy będzie miał okazje, aby w świętowaniu uczestniczyć. A najbliższa okazja ku temu już jutro - 3 marca, gdy to odbędzie się jubileuszowy spacer na stok narciarski, na który zaproszeni są wszyscy mieszkańcy.

Wracając do wydarzenia dzisiejszego, honorowych gości było wielu, między innymi wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, poseł Maria Janyska, senator Adam Szejnfeld, marszałek województwa Marek Woźniak, Honorowy Obywatel Chodzieży o. Rakoczy. Niezwykle ważnym gościem był Hieronim Dreger, honorowy prezes Bractwa Kurkowego, który otrzymał najwyższe brackie odznaczenie ,,Order Zasługi - Krzyż Wielki". Doceniono również wkład w rozwój miasta grupę osób wręczając im ,,Serce dla Chodzieży", są to: artysta plastyk Alfred Aszkiełowicz, przedstawiciel służby zdrowia Anna Gawarecka, Eugenię Kępińską - właścicielkę sklepu, który wtopił się w krajobraz miasta, Danuta Wrzeszcz - przewodnicząca Rady Seniorów, Edward Michor - organistra od 50 lat służący w kościele św. Floriana.

W wystąpieniach padło wiele słów o miłości do miasta, dumie z mieszkańców, wspólnocie, rodzinie.
Prelekcję na temat historii powstania miasta Chodzieży wygłosił prof. Zbyszko Górczak, pracownik Wydziału Historii UAM w Poznaniu.
Dr. Jerzy Sapuła, wieloletni pracownik szpitala ,,kolejowego", opowiedział o tym jak jako młody chłopak zauroczył się w Chodzieży, i jako dorosły człowiek postanowił związać z nią swoje życie. Mówił, że miasto nigdy go nie zawiodło.
- Wszystkie drogi prowadzą do Chodzieży - mówił, a inni przemawiający to potwierdzali.

Burmistrz Jacek Gursz cytował poetów, by podkreślić jak ważne jest miejsce, w którym żyjemy, jak trzeba o nie dbać z myślą o przyszłych pokoleniach, ale nie tracąc z oczu przodków i ich dokonań. Przypomniał momenty ważne, które jednoczyły wszystkich mieszkańców - śmierć Jana Pawła II, pandemia, wybuch wojny w Ukrainie, czy uroczystość związana z relikwiami św. Floriana i obrania go za patrona miasta. To wówczas, jak mówił, najlepiej było widać, że mieszkańcy są rodziną i wspólnotą.

Goście składali życzenia, chwalili dokonania Chodzieży i życzyli dalszych sukcesów. Z prezentów warto wymienić zestaw 800 taśm z telewizyjnym programem ,,Kurier chodzieski" oraz obraz od przedszkolaków z Przedszkola ,,Pod Dębusiem Olbrzymkiem", na którym są poprzyklejane życzenia od miłości, po proste chodniki.

Nieco w innej konwencji było wystąpienie Ojca Rakoczego. Składając życzenia nawoływał do tego, aby Chodzież pamiętała o wierze, krzyżu i pomniku, który przedstawia powstańca wielkopolskiego klęczącego przed Chrystusem.

Na zakończenie sesji Rada Miejska przyjęła oświadczenie związane z 590-leciem Chodzieży. Spotkanie w CHDK zakończyła zaś część artystyczna.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto