Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział ortopedyczny w Chodzieży obchodził 40-lecie [FOTO]

ANK
Oddział ortopedyczny w Chodzieży obchodził 40-lecie [FOTO]
Oddział ortopedyczny w Chodzieży obchodził 40-lecie [FOTO] Piotr Mąka
W podmargonińskim Sypniewie odbył się zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii. W taki właśnie sposób oddział ortopedyczny w Chodzieży obchodził swoje 40-lecie

W sobotę 29 listopada oddział urazowo-ortopedyczny Szpitala Powiatowego w Chodzieży świętował 40-lecie swego istnienia. Z tej okazji w Sypniewie (gm. Margonin) odbyła się sesja wyjazdowa Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ośrodków ortopedycznych z całej Wielkopolski.

Ordynator Michał Czosnowski opowiadał o historii chodzieskiego oddziału. Został on otwarty w 1973 r., a na jego czele stanął nieżyjący już dr Marian Leśniewski.

Przed dziesięcioma laty, gdy oddział obchodził 30-ty jubileusz, wspominał on, że powstanie ortopedii w Chodzieży było po części dziełem przypadku. Dr Leśniewski początkowo planował bowiem "odrobić" tu tylko 2-letni staż. Pracował jako asystent na oddziale chirurgicznym, a raz w tygodniu - jako druga asysta - asystował przy operacjach prof. Romana Drewsa w Poznaniu. To właśnie prof. Drews przekonał doktora Leśniewskiego, aby zajął się chirurgią urazowo-ortopedyczną. Pod kierunkiem Leśniewskiego wyrosła zaś kadra oddziału.

- Prof. Drews wplótł mnie w taki profesorski łańcuszek szczęścia: polecił mnie profesorowi Szulcowi, ten z kolei zainteresował profesora Wiktora Degę, a na końcu był profesor Jeske, który na pytanie o możliwość powierzenia mi oddziału odpowiedział lakonicznie: Już można... Każdy z nich przyłożył więc rękę do mojej specjalizacji i cegiełkę w tworzeniu oddziału - mówił przed dziesięcioma laty Marian Leśniewski.

Aktualnie chodzieska ortopedia liczy 25 łóżek, a pacjentami opiekuje się tu sześciu lekarzy (czterech stałych i dwóch dojeżdżających z Poznania) oraz 14-cioro pielęgniarek. Kadra jest świetnie wyszkolona i jak mówi pielęgniarka oddziałowa Katarzyna Maciaszek, również personel pielęgniarski posiada wyższe wykształcenie i na bieżąco się doszkala. Z kolei lekarze uczestniczą w szkoleniach nie tylko w Polsce, ale też za granicą, dzięki czemu zabiegi, które wykonuje się w Chodzieży, w niczym nie odbiegają od tego, co można uznać za światowy standard.

Oddział zawsze należał do tych, które wcześnie wprowadzały medyczne nowości. Na przykład już w 1971 roku w Chodzieży przeprowadzono pierwszy zabieg implantacji endoprotezy Austin-Moorea, a pięć lat później - zabieg endoprotezoplastyki całkowitej.

Obecnie chodzieski oddział jest jednym z zaledwie 2 miejsc w Wielkopolsce, w których wykonuje się artroskopię stawu barkowego.
- W tym kierunku chcemy się dalej rozwijać - mówi ordynator Michał Czosnowski.

Skomentuj: Oddział ortopedyczny w Chodzieży obchodził 40-lecie [FOTO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto