Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie Tablicy Pamięci w Mielcu [ZDJĘCIA]

www.mielec.pl
Odsłonięcie Tablicy Pamięci w Mielcu
Odsłonięcie Tablicy Pamięci w Mielcu mielec.pl
W Mielcu odsłonięto Tablicę Pamięci, która upamiętnia bohaterskie czyny Wiktora i Jana Matuszkiewiczów oraz Józefa Wydro.

Odsłonięcie Tablicy Pamięci w Mielcu

Uroczystości rozpoczęły się od programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 12. Następnie sylwetki trzech żołnierzy Wojska Polskiego pochodzących z ziemi mieleckiej przypomnieli ppłk rez. Eugeniusz Przybyłkowski oraz mir rez. Zdzisław Stachura. - To już czwarta tablica, która zostanie odsłonięta z inicjatywy Koła Związku Wojska Polskiego im. Bojowników Ziemi Mieleckiej w Mielcu. Czynimy starania aby ofiara życia i przelanej krwi nie została zapomniana – powiedział Stachura.

Wiktor Matuszkiewicz urodził się w 1896 roku w Rzochowie. Jako żołnierz Legionów Polskich brał udział w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył również w wojnie obronnej 1939, podczas której został ranny. W październiku 1944r. ochotniczo zgłosił się do II Armii Wojska Polskiego formowanej w Rzeszowie. Głównym motywem dobrowolnego zgłoszenia była chęć opiekowania się synem Janem, który został powołany do wojska. Wspólnie zostali skierowani do 29. pułku piechoty 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty w Rzeszowie. Uczestniczył w walkach nad Nysą Łużycką, masywie leśnym Muskauer Forst. Posiadał stopień starszego ogniomistrza. Zginął 23 IV 1945 r. podczas walki pod Tzschelln, kiedy próbował odciągnąć rannego lub nie żyjącego już syna z pola ostrzału niemieckiego. Za bohaterskie czyny odznaczony został m.in. Krzyżem Grunwaldu 3 klasy.

Jan Matuszkiewicz urodził się w 1923 roku we Lwowie. W czasie okupacji hitlerowskiej pomagał w rodzinnym gospodarstwie w Rzochowie. W październiku został powołany do II Armii Wojska Polskiego a następnie do 29. pułku piechoty 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty w Rzeszowie. Walczył m. in nad Nysą Łużycką oraz Muskauer Forst. Posiadał stopień kaprala. Zginął 23 IV 1945 r. w czasie ataku na pozycję niemieckie w Tzschelln. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy.

Józef Wydro urodził się w 1920 roku. Po maturze w 1939 roku rozpoczął służbę w Kompanii Hufców Pracy w Chorzowie. Po wybuchu wojny został wywieziony do miasta Busk, gdzie pracował przy wyrębie lasu i budowie drogi. Podjął udana próbę ucieczki i w nocy 23 grudnia wrócił do rodzinnego Rzochowa. Zimą 1940 roku rozpoczął działalność w podziemiu a w listopadzie 1942 r. został szefem łączności w obwodowej komendzie Batalionów Chłopskich na powiat mielecki, dębicki i tarnobrzeski. Brał również udział w walkach o poligon w Bliźnie. Posiadał stopień porucznika. Oskarżony przez Niemców o szpiegostwo podczas konwoju detonował granat zabijając żandarmów. Sam niestety również ranny jednak dzięki pomocy Michaliny Muniak, dr Włodzimierza Śmiałkowskiego oraz Anieli Świetlickiej, która później została jego żoną, udało mu się powrócić do zdrowia. Zmarł w 1993 roku w Poznaniu.

Pamiątkowa tablica zajęła miejsce przy Szkole Podstawowej nr 12 na cokole przy Dębie Pamięci posadzonym dla uhonorowania Tomaszowa Wołka, mieszkańca Rzochowa, który zginął z rąk NKWD. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów. W imieniu samorządu miasta Mielca wiązankę złożyli Janusz Chodorowski, prezydent miasta Mielca oraz Bogdan Bieniek, zastępca prezydenta. - Jesteśmy pokoleniem, które z wojną nie miało nic wspólnego więc takie inicjatywy i uroczystości są dla nas bardzo ważne. Szczególnie dzisiaj powinniśmy pamiętać o przeszłości, kiedy w świecie dzieje się tak dużo. Kiedy dzisiaj od nowa toczą się wojny i to tuż obok nas. Ta pamięć powoduje, że powinniśmy zawsze widzieć, że nie ma na zawsze danego pokoju – powiedział podczas uroczystości prezydent miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mielec.naszemiasto.pl Nasze Miasto