Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsi pacjenci w Mielcu objęci Programem Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po zawale serca

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
KOS-zawał, czyli Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po zawale serca od kilku lat przynosi doskonałe efekty. Celem wdrożenia programu była poprawa opieki szpitalnej nad pacjentem z zawałem serca oraz zapewnienie szybkiego dostępu do rehabilitacji kardiologicznej i stałej opieki ambulatoryjnej przez okres 12 miesięcy od zachorowania. Od niedawna program funkcjonuje również w Mielcu, a jego koordynacją zajmują się Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca.

KOS - zawał odpowiedzią na potrzeby Polaków

Bez kompleksowego wsparcia skala śmiertelności do roku po zawale wynosi ponad 10%. KOS – zawał znacząco poprawia te statystyki, a przede wszystkim podnosi komfort i poczucie bezpieczeństwa wśród chorych.

Pacjenci objęci programem są siedmiokrotnie częściej konsultowani przez specjalistów po opuszczeniu placówki szpitalnej, a także pięciokrotnie częściej mają możliwość odbycia rehabilitacji kardiologicznej. Z przeprowadzonych obserwacji wynika również, że chorzy objęci programem mają aż o 33% mniejsze ryzyko zgonu, rzadziej też wymagają ponownej hospitalizacji. Dzięki stałej opiece i obserwacji pacjentów po incydentach kardiologicznych rzadziej występuje konieczność podjęcia interwencji kardiochirurgicznych.

- KOS-zawał to wielki sukces całego środowiska polskich kardiologów, bowiem w stosunkowo krótkim czasie udało się uzyskać doskonałe wyniki. Twarde dane mówią same za siebie – mniejsze ryzyko zgonu i powikłań, szybszy powrót do zdrowia i formy, a przede wszystkim odczuwalny dla pacjentów wzrost poczucia komfortu i bezpieczeństwa – z tymi wnioskami trudno dyskutować. Bardzo cieszę się z tego, że program KOS-zawał, dzięki wysiłkom lekarzy, samorządowców i Narodowego Funduszu Zdrowia zaczął funkcjonować w Mielcu. Mieszkańcy zasługują na to rozwiązanie

- podkreśla znaczenie wdrożonego programu dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland.

Choroby sercowo-naczyniowe od lat są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, dlatego program kompleksowej opieki nad chorymi po zawale serca jest niezwykle ważnym i niezbędnym rozwiązaniem. Eksperci nie mają wątpliwości co do jego pozytywnego wpływu na najważniejsze wskaźniki epidemiologiczne i apelują o jego możliwie szeroki dostęp w całym kraju.

Pierwsi mieszkańcy Mielca objęci programem

KOS-zawał po wielu staraniach udało się wdrożyć w Mielcu. Są już pierwsi pacjenci, którzy dzięki programowi otrzymali szansę na poprawę stanu zdrowia, a nad jego sprawnym powrotem do formy czuwają specjaliści Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca.

- Ten program powinien być dostępny przy każdej placówce zajmującej się kardiologią interwencyjną, aby możliwie duża grupa chorych miała do niego dostęp. Cieszy mnie, że Mielec ma szansę na dostęp do wysokiej jakości leczenia chorób kardiologicznych, które wciąż wiodą niechlubny prym w zakresie przyczyn zgonów. W Mielcu mamy szansę na dalszą, szybką poprawę wyników leczenia, ale też możemy świecić przykładem, że wspólne działania lekarzy, samorządowców i płatnika przynoszą wymierne efekty dla lokalnej społeczności

- dodaje dr n. med. Paweł Kaźmierczak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsi pacjenci w Mielcu objęci Programem Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po zawale serca - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto