18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka

Robert Orzechowski
Rocznica śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka
Rocznica śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka http://www.jaroslaw.pl/
Kilka dni temu minęła I rocznica śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka - gorliwego obrońcy Kościoła i Narodu polskiego w czasach PRL, kawalera Orderu Orła Białego, Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia.

5 stycznia, w pierwszą rocznicę śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka w jarosławskiej Kolegiacie została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji Zmarłego, której przewodniczył ks. bp Adam Szal. Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Mac z Rzeszowa. Przypomniał życie i dokonania zmarłego przed rokiem Arcybiskupa w trzech wymiarach m.in. jako budowniczego kościołów. Zaznaczył, że „na pewno świadkami jego życia i działalności będą świątynie, które powstały z jego inspiracji". Przytoczył dewizę „Zbawienie dusz to najwyższe prawo, ale i obowiązek jaki spoczywa na każdym pasterzu" towarzyszącą „Biskupowi Niezłomnemu", a mówiąc o kaznodziejstwie podkreślił, że było oparte na wierności i prawdzie.

Rocznica śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli księża z diecezji sandomierskiej, rzeszowskiej i przemyskiej na czele z archiprezbiterem jarosławskim ks. prałatem Andrzejem Surowcem oraz ks. dziekanem Janem Jagustynem; senator Andrzej Matusiewicz z małżonką, parlamentarzyści, wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar z małżonką, burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, wójt gminy Dydnia Jerzy Adamski, radni, licznie zabrani wierni oraz poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność" i Technikum nr 8 im. ks. abp. Ignacego Tokarczuka w Przemyślu. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny z Żurawicy im. ks. prof. Stanisława Burczyka pod dyrekcją Bogusławy Dulskiej.
Drugą część uroczystości stanowiła konferencja naukowa zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury.

Uczestniczyli w niej nie tylko zaproszeni goście z ks. bpem Adamem Szalem na czele, ale przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, ruchów społecznych i fundacji z Lubaczowa, Radymna, Brzozowa, Rzeszowa, oczywiście Jarosławia. Formą uczczenia pamięci ks. abpa I. Tokarczuka były wspomnienia o Wielkim Pasterzu.

Pierwszy swoimi refleksjami podzielił się ks. prof. dr hab. Jan Zimny (KUL), któremu śp. Arcybiskup udzielał święceń kapłańskich, skierował na dalsze studia, powierzył wiele obowiązków i zadań, poufnych spraw i tajemnic. Ksiądz profesor pokrótce ukazał trzy tytuły, które według niego należą się Arcybiskupowi: „Ojciec Kościoła", „Prawdziwy Pasterz" i „Mąż Stanu". Z kolei burmistrz Andrzej Wyczawski odniósł się do Zmarłego z perspektywy miejskiego samorządu. Na wstępie przypomniał ostatnie spotkanie z ks. Arcybiskupem podczas jego urodzin. Przywołał także wątek nawiedzenia i zakończenia peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji przemyskiej, które odbyło się w 1971 r. w Jarosławiu - wydarzenie, w którym biskup Ignacy Tokarczuk uczestniczył obok ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. kard. Karola Wojtyły. Podczas swojego wystąpienia gospodarz miasta wielokrotnie podkreślał cechy charakteru Arcybiskupa, wśród których wyróżniała się wielka bezkompromisowość pozwalająca na nieugiętą działalność. 28 kwietnia 1995 r. miejscy radni zdecydowali o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia, w uznaniu zasług za trzydziestoletnią służbę duszpasterską w diecezji przemyskiej, której owocem jest powstanie wielu świątyń i odzyskanie Opactwa SS. Benedyktynek w Jarosławiu oraz za nieugiętą działalność na rzecz prawdy i sprawiedliwości społecznej. W ubiegłym roku podjęli również uchwałę o nadaniu rondu imienia ks. abpa Ignacego Tokarczuka. Ostatnimi wspomnieniami podzieliła się s. Mariola Karaś - b. Matka Generalna Sióstr NMP Służebniczek w Starej Wsi.

Spotkanie prowadziła Ewa Dziaduś, prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, a oprawę muzyczną przygotowała młodzież z Gimnazjum im A. Jenke w Błażowej oraz z Zespołu Szkół Publicznych w Końskiem (SP im. ks. abpa Ignacego Tokarczuka).

Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Kolegiata pw. Bożego Ciała, Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto