Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza współpraca Twierdzy Przemyśl z Twierdzą Kraków. W planach wspólna promocja i wymiana turystyczna [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wizyta przedstawicieli Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl w Twierdzy Kraków. Chodziło nie tylko o poznanie funkcjonowania krakowskiej twierdzy, jako produktu turystycznego, ale również zacieśnienie współpracy.
Wizyta przedstawicieli Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl w Twierdzy Kraków. Chodziło nie tylko o poznanie funkcjonowania krakowskiej twierdzy, jako produktu turystycznego, ale również zacieśnienie współpracy. ZGFTP
Twierdza Kraków będzie współpracować z Twierdzą Przemyśl. Chodzi m.in. o wspólną promocję i wymianę turystyczną. W Krakowie przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl rozmawiali o tym z pracownikami Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

Wspólna promocja, wymiana turystyczna oraz inne zagadnienia związane z prowadzeniem obiektów fortecznych to tylko niektóre zagadnienia, którymi w ramach współpracy chcą zajmować się Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

Twierdza Przemyśl i Twierdza Kraków to zespoły obiektów obronnych z okresu I wojny światowej.

- Rozpoczęta niedawno współpraca z Zarządem Budynków Komunalnych w Krakowie, który zajmuje się zagospodarowywaniem fortów krakowskich i budową nowego produktu turystycznego tego miasta przynosi już pierwsze efekty. Łączymy siły z Twierdzą Kraków w zakresie wspólnej promocji i wymiany turystycznej obu naszych twierdz - informuje Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz radny miejski Przemyśla.

Zauważa, że Kraków jest gigantem turystycznym w Polsce, w ubiegłym roku to miasto odwiedziły miliony turystów. Miasto Przemyśl może na tym skorzystać. Wspólna promocja i wymiana daje szansę, że turyści odwiedzający Kraków dowiedzą się o Przemyślu i walorach przemyskich fortów, a część być może zdecyduje się na przyjazd.

W wyjeździe uczestniczyli również samorządowcy z gmin, na których terenie znajdują się forty Twierdzy Przemyśl. M.in. wójt gminy wiejskiej Przemyśl Andrzej Huk, zastępca wójta gminy Orły Jan Janusz oraz sekretarz gminy Krasiczyn Jerzy Gruszecki, wójt gminy Stubno Ryszard Adamski, wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek, wójt mginy Żurawica Tomasz Szeleszczuk oraz opiekun fortów na terenie gminy Przemyśl Wiesław Sokolik.

Pod opieką Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie znajduje się kilkadziesiąt obiektów fortecznych wchodzących w skład Twierdzy Kraków. Na terenie kilku z nich prowadzone są obecnie prace remontowe i modernizacyjne.

- Wizyta w Twierdzy Kraków uświadomiła nam potrzebę jeszcze ściślejszej współpracy, zwłaszcza w zakresie promocji i wymiany doświadczeń. Wywodzące się z dawnej Monarchii Austro-Węgierskiej twierdze, przy współpracy środowisk naukowych i organizacji samorządowych, wychodzą z cienia, stając się jednym z ważniejszych produktów turystycznych obu regionów — twierdzą przedstawiciele Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

ZOBACZ TEŻ: Przemyscy policjanci „pompowali” dla chorych dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto