Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "50x50" [zdjęcia]

Agnieszka Frączek
W Biurze Wystaw Artystycznych w Sanoku, 31 maja odbył się wernisaż wystawy „50x50”, zawierającej fotografie sanockiego artysty Władysława Szulca.

Ekspozycja prezentuje 50 zdjęć na 50 lecie pracy twórczej artysty. Patronat honorowy nad wystawą, którą będzie można oglądać do 15 czerwca, objął Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk.
Sanocki wernisaż i jubileusz przyciągnął rzesze wielbicieli artysty, znajomych i sympatyków, których z pewnością nie brakuje temu utalentowanemu fotografowi.
Nie zabrakło życzeń, które artyście składali przybyli goście, m.in. zastępca Burmistrza Sanoka – Marian Kurasz. Burmistrz mówił nie tylko o kunszcie pana Władysława, który od lat wzbudza podziw, ale także o jego działalności społecznej. Następnie głos zabrał jubilat. Wspomniał pół wieku pracy artystycznej, opowiedział o wystawach i przedsięwzięciach w Polsce i za granicą, w których brał udział. Skromnie dodał kilka słów na temat nagród, których jest laureatem. Zebrani mieli także okazję obejrzeć krótki film, w którym sam Władysław Szulc opowiada o swojej pracy.

Wystawa zawiera 50 cyfrowo odrestaurowanych czarno-białych fotografii artysty - w większości nigdy wcześniej nie prezentowanych z początków kariery fotograficznej, tzw. okresu toruńskiego, czyli z lat 1958-1962. To w Toruniu pan Władysław studiował i w tym mieście miała miejsce jego pierwsza wystawa fotograficzna. Przygotowaniem wystawy zajęli się Robert Ziobro, Tomasz Szwan oraz pracownicy BWA. Sanocka ekspozycja nie tylko przywołuje atmosferę Torunia sprzed pół wieku, ale także pokazuje Władysława Szulca jako w pełni już ukształtowanego fotografika. Przepełnione wewnętrznym ciepłem i humorem scenki uliczne sąsiadują z poetyckimi wizjami toruńskiej architektury i na wpół abstrakcyjnymi fotogramami, budzącymi niepokój swym surrealistycznym klimatem.

Władysław Szulc, urodzony w 1933 roku w Staszowie, studiował konserwatorstwo i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolutorium otrzymał w 1956 roku. Pracował jako konserwator i wykonawca witraży, a także fotograf w toruńskim PKZ. W 1964 roku zamieszkał w Sanoku, gdzie znalazł zatrudnienie jako fotograf w Muzeum Budownictwa Ludowego. Wykonywał ten zawód aż do przejścia na emeryturę w 1998 roku.
Fotografię artystyczną zaczął uprawiać po studiach. Będąc członkiem Toruńskiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie fotografikiem niestowarzyszonym, brał udział w licznych wystawach i konkursach (z wyjątkiem okresu 1981-89), zdobywając około trzydziestu nagród i wyróżnień. Zaaranżował też kilkanaście wystaw indywidualnych w miastach na terenie województwa podkarpackiego, a ponadto w Kielcach, Toruniu, Warszawie i Oksfordzie. W 2001 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
W latach siedemdziesiątych zaczął malować. Swoje prace, głównie akwarele, eksponował przeważnie na wystawach indywidualnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wernisaż wystawy "50x50" [zdjęcia] - Sanok Nasze Miasto

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto