18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władysław Szulc otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Agnieszka Frączek
Władysław Szulc otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Władysław Szulc otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Agnieszka Frączek
Władysław Szulc, sanocki fotografik i malarz, otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Artysta odebrał ją podczas wernisażu wystawy Klubu Fotografików Sanockich, który odbył się 22 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Władysław Szulc otrzymał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Wnioskodawcą odznaczenia był Burmistrz Miasta Sanoka dr Wojciech Blecharczyk. Odznakę przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Właśnie wernisaż wystawy Klubu Fotografików Sanockich, do którego przynależy Władysław Szulc, stał się dobrą okazją do uroczystego uhonorowania artysty. Wiceburmistrz Marian Kurasz, reprezentujący Burmistrza Sanoka, odczytał uzasadnienie wniosku o nadanie odznaki, złożył również gratulacje wyróżnionemu fotografikowi. W imieniu ministra odznakę wręczyła artyście wicewojewoda podkarpacka Alicja Wosik. Władysław Szulc z charakterystyczną sobie skromnością dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mu tego odznaczenia.

Władysław Szulc ur. w 1933 r. w Staszowie, studiował konserwatorstwo i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (absolutorium w 1956 r.). Pracował jako konserwator i wykonawca witraży, a także fotograf w toruńskim oddziale Pracowni Konserwacji Zabytków.
W Sanoku zamieszkał w 1964 r. i pracował jako fotograf w Muzeum Budownictwa Ludowego do emerytury w 1998 r. W ciągu 34 lat pracy zawodowej udokumentował tysiące obiektów ludowej kultury materialnej z terenu Podkarpacia, dzieł sztuki, obiektów architektury sakralnej.

Fotografię artystyczną zaczął uprawiać po studiach; będąc członkiem Toruńskiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie niestowarzyszonym, brał udział w licznych wystawach i konkursach (z wyjątkiem okresu 1981- 89) i zdobył około 30 nagród i wyróżnień. Wystawy aranżował w miastach na terenie województwa podkarpackiego, a także w Kielcach, Toruniu, Warszawie i Oxfordzie. W 2001 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 2012 w Galerii Sanockiej BWA miała miejsce wystawa "50x50", na której zaprezentowano fotografie toruńskie Władysława Szulca, pochodzące z lat 60. XX wieku. W czerwcu 2013 wystawa ma zostać pokazana w Toruniu, w Dworze Artusa, w ramach corocznych Dni Torunia.
W latach 70. Władysław Szulc zaczął także malować. Swoje prace, głównie cieszące się ogromnym powodzeniem akwarele, przedstawiające stare sanockie budownictwo i okoliczny pejzaż, eksponował przeważnie na wystawach indywidualnych.

Jest także współautorem - obok poety Janusza Szubera - poetycko-malarskiego albumu "Mojość" książki, której obydwa nakłady (2005, 2012) wyczerpane zostały w ciągu kilku tygodni, a wśród jej entuzjastów znalazło się wiele znakomitości. Marian Pankowski w liście do autorów i wydawców nazwał ją „Wielką Księgą, jakiej Sanok jeszcze nie miał”, a prof. Józef Nowakowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas sanockiej promocji albumu podkreślił, iż w perspektywie lokalnej „Mojość” to „Pan Tadeusz odchodzącej sanockiej inteligencji i mieszczaństwa”.

Władysław Szulc - niezmiennie zaangażowany w życie kulturalne Sanoka - jest jednym z założycieli Sanockiego Klubu Fotografików, w którym od kilkunastu lat dzieli się swoją wiedzą z młodymi adeptami fotografii, uczestniczy i współorganizuje liczne imprezy artystyczne. Skromny i cichy, wciąż nieprzywykły do popularności i roli nestora, którą faktycznie pełni dla lokalnej społeczności. Za swoja twórczość doceniany wielokrotnie. W czerwcu 1998 r. otrzymał Nagrodę Rady Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki za rok 1997 za osiągnięcia w zakresie fotografii i plastyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto